Březnické noviny: Historické budovy zámeckého pivovaru Herold ožijí

V prosincovém vydání Březnických novin vyšel následující článek:

Barokní budovy březnického zámeckého pivovaru, které nejsou přímo využívány k výrobě piva, získají nové využití. Do budoucna by v nich měly být chráněné dílny či expozice výroby piva a řemesel s ní souvisejících. Projekt je neziskový a jeho cílem je smysluplně využít jedinečné historické prostory a pivovarskou zahradu.

„Projekt jsme pojmenovali Nadační pivovar Herold a zastřešuje ho nadace. Chceme dát šanci neziskovým sdružením, které po svoji činnost hledají prostory, a také otevřít areál veřejnosti,“ uvádí ředitel pivovaru Marek Šoltés. „Vaření piva bude pokračovat jako dosud, a to pod stejným označením i etiketami,“ dodává. První zmínky o vaření piva v Březnici sahají do patnáctého století. Současnou podobu získal pivovar v roce 1720, stal se výjimečnou stavbou českého baroka.

Původní budovy v období socialismu i pod vlastníky ze začátku 90. let zchátraly, výroba piva totiž probíhala a probíhá z velké části v jiných objektech. I díky vstřícnému přístupu a pomoci Rady města Březnice se podařilo dát oběma bočním křídlům budovy novou střechu – ta stará byla v havarijním stavu. Při vyklízení a pomocných pracech pomohli i dobrovolníci. „Přijeli zaměstnanci ČEZ a Billa v rámci dobrovolnických programů svých firem. Pomohlo však více lidí, třeba hráči týmu malého fotbalu Deziluze,“ říká Petr Orálek, ředitel Modré nadace, která bude pivovarem nevyužívané části budov spravovat.

Velkým oceněním významu celého projektu i historického hodnoty barokních budov bylo to, že se v září uskutečnil v areálu zámeckého pivovaru letošní Den pro památku organizovaný Institutem pro památky. Jeho pracovníci tak na vlastní oči mohli vidět opravený rodový erb stavitele pivovaru Jana Josefa Jeníška z Újezda a jeho dvou manželek v průčelí budovy i sochy  sv. Josefa a sv. Jana Křtitele na střeše, které byly zrestaurované již dříve.

V březnickém pivovaru se stále vaří pivo tradiční technologií s vysokým podílem ruční práce. Každý rok získává řadu ocenění. Letos sládek František Pinkava mimo jiné převzal Zlatou pivní pečeť za světlou čtrnáctku či obhájil první místo v soutěži Pivo České republiky v kategorii polotmavých piv s heroldovským Granátem. Jednou z podpůrných aktivit bude do budoucna výroba speciálního nadačního piva, kdy část tržeb půjde přímo na financování oprav a rekonstrukci historického objektu. Z hlediska celkové produkce pivovaru to však bude pouze okrajová záležitost – sortiment i značka Herold zůstává zachována.